Celebrating the Recipients of the 2021-2022 Student Recognition Awards

Celebrating the Recipients of the 2021-2022 Student Recognition Awards
Posted on 06/24/2022
Celebrating the Recipients of the 2021-2022 Student Recognition Awards

 

Each year, the Ottawa-Carleton District School Board Student Recognition Awards celebrate excellence in student leadership. Students are chosen by their principals and vice-principals for their demonstration of initiative, supported by the will to succeed, the dedication to finish what they started, and the commitment to achieve their personal best. Today, it is our pleasure to announce the winners of this year’s Student Recognition Awards. 

 

2021-2022 Student Recognition Award Recipients: 

Loujain Abou Bakr, Ottawa-Carleton Virtual Secondary School 

Favour Adeleke, Brookfield High School

Nasra Aden, Woodroffe High School

Ramla Ahmed, Longfields-Davidson Heights Secondary School

Mackenzie Alexander, Merivale High School

Abdullah Alhafadhi, Launch Secondary School 

Christine "Juunaisi" Angnetsiak, Urban Aboriginal Alternate High School

Desmond Anuku, Ridgemont High School

Nadiya Ariaratnam, Gloucester High School

Jenna Baker, Osgoode Township High School

Mason Craig, John McCrae Secondary School

Clara Costello, Lisgar Collegiate Institute

Reweena Debebe, Canterbury High School

Farah Dridi, Elizabeth Wyn Wood Secondary Alternate Program

Leia Fourney, Hillcrest High School 

Mathias Ghezzi, Richard Pfaff Secondary Alternate Program

Marley Griese, Sir Robert Borden High School 

Saan John, Earl of March Secondary School

Hugh Kelly, Nepean High School 

Justin Kelly, Frederick Banting Secondary Alternate Program

Chéda Knight-Johnston, Glebe Collegiate Institute

Jacqui Leroux, Adult High School

Lily Macdonald-Some, Ottawa Technical Secondary School

Eden Nowiski, Sir Wilfrid Laurier Secondary School

Lily Omakor, South Carleton High School

Quacy Sealy, Sir Guy Carleton Secondary School 

Daisy Sheng, Colonel By Secondary School

Sierra Spencer, Norman Johnston Secondary Alternate Program

Anita Suthakaran, Cairine Wilson Secondary School

Kimberley Vail, Continuing Education 

Jessie Wang, West Carleton Secondary School

Laura Wang, Bell High School

Emily Wu, A.Y. Jackson Secondary School

 

Excellence in Equity Student Recognition Award: Nominees

Alannah Jade Ashby, Ottawa Technical Secondary School 

Isabelle Cai, Colonel By Secondary School 

Aster Graven, A.Y. Jackson Secondary School 

Yusra Jemmie, Woodroffe High School 

Alice Kandolo, Ridgemont High School 

Marie Langlois, Norman Johnston Secondary Alternate Program

Kasai Major-Browne, Sir Robert Borden High School 

Bashar Onisey, Ottawa-Carleton Virtual Secondary School (OCVSS)

Sephora Revolus, Elizabeth Wyn Wood Secondary Alternate Program 

AmaturRaheem Salam-Alada, South Carleton High School 

Ma’kayla Sparks-Grouse, Hillcrest High School 

Vanessa Wright, Cairine Wilson Secondary School 

 

Excellence in Equity Student Recognition Award: Winner 

Gracia Mwanga, Sir Wilfrid Laurier Secondary School 

 

Please visit our website to learn more about these outstanding students.

 

Website by SchoolMessenger Presence. © 2022 Intrado Corporation. All rights reserved.